پدر ژبتو به پینکیو میگوید .پینکیو چوبی بمان.آدم ها سنگی اند .دنیایشان قشنگ نیست.

این یک دیالوگ است که نویسنده بجز اینکه معنا را رسانده در عمق کلامش زیبایی خاصی هم نهفته است

حالا چکار کنیم که بتوانیم دیالوگ های زیبایی بنویسیم؟

نخست ما داستانمان را به پایان می رسانیم و بعد در ویراستاری مکالمه های را که در داستان نوشته ایم را تبدیل به دیالوگ میکنیم

میتوان بجای دیالوگ از ضرب المثل هم استفاده کرد.

مخصوصا در داستان کوتاه جایی برای مکالمه نیست و یک داستان کوتاه خوب بجای مکالمه دیالوگ دارد

انواع حوادث در داستان

ما دو نو ع حوادث در داستان داریم

1حوادث طرحی یا اصلی

2حوادث بسط دهنده یا فرعی

حوادث اصلی

وجودشان در داستان ضروری است یعنی داستان حول محور حادثه اصلی است

حوادث فرعی

کمکی هستند حذف یا تغییر این حوادث اثری در داستان نخواعد داشت

من یک داستان می فرستم تا بیشتر این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

با فارسی شکسته ای فریاد کشید برو تو آب و هولم داد سمت رودخانه گام اول دوم بعدی باز بعدی نرسیده به عرض نیمه رودخانه بودم اب تا کمرم بود خوب اینجا را می شناختم به یاد روزهایی که با کریم به آب می زدیم داداش اینجا جون می ده واسه شنا کردن آره آب از شونه ها مون بالا نمیزنه در همین هین با تیر هوایی فرمانده بعثی ها به خودم آمدم به زبان عربی فحش می داد و می گفت برو جلوترمن که اشهد خودم را قبل ازاین خوانده بودم گامی به جلو برداشتم یکم زانو هایم را خم کردم و رفتم به طرف عمق شهادت همان مسیری که کریم با اهالی از رودخانه گذر کرده بودند اینبار نه صداهای فرعون زمان بلکه از سردی آب به خودم پیچیدم جلوتر آب داشت از دهانم بالاتر می زدکریم حواست به طفل یتیم مش اکبر باشه خودت آخر اهالی برو کسی جا نمونه و حالا درست عمق جایی که نقشه اش را کشیده بودم خودم را به زانو روی بستر آب انداختم آب از سرگذشت خدایا خودم وخودت موندیم میخواهم با حالت سجده بیام پیشت حی علی خیرالعمل

در این داستان حمله عراقی ها رو رفتن قهرمان در آب و غرق شده حادثه اصلی است

کریم مش اکبر

اینها شخصیت فرعی هستند که بودن یا نبود نشان تاثیری در روند داستان ندارد بلکه برای هیجان بیشتر وارد داستان میکنیم

حادثه منفرد چیست؟

حادثه منفرد حادثه ای است که با سایر حوادث داستان پیوند نداشته باشد

حادثه منفرد حق زیستن در داستان را ندارد.

چخوف همیشه به نویسندگان جوان توصیه می کند.

اگر تفنگی را در فصلی از کتاب می آوردید آن را دیر یا زود آتش کنید.

استاد گرامی از اموزشهای شما تاکنون چند نکته فرا گرفته ام شما ببینید دزست است.اول طرح یک داستان دوم نوشتن سون ویرایش ودر اخرنامگذاری صورت بگیرد.هرچه شخصیت پردازی بهتر باشدبه روند داستان بیشترکمک می کند واگر راوی داستان سوم شخص باشد احاطه ی اوبرروند داستان بیشتر است.

اموزش اگر پله پله باشد مطمینا به یادگیری بهتر کمک می کند والبته که همه ما این پیام ها را دریافت می کنیم واول تشکر داریم از مدیریت گروه وبعد استاد گرامی که یا حوصله اموزش می دهند

اینکه داستان را از کجا شروع کنیم از چه مکانی و با چه اشخاصی معمولا از مکانی یا با اشخاصی شروع میکنند که جذابیت بیشتری دارند در همان ابتدا خواننده را جذب میکنند

در همان شروع خواننده را به دام بیندازید کاری کنید که خواننده میخکوب داستانتان شود.

فراخوان مسابقه داستان کوتاه

ایده در داستان

تعریف داستان

توصیف و صحنه در داستان

عنوان داستان

تفاوت رمان و داستان کوتاه در شروع

داستانک

داستان ,آب ,حادثه ,حوادث ,دیالوگ ,ها ,در داستان ,یک داستان ,می کند ,را به ,حادثه منفرد

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

مسجد نائب الامام، خمینی(ره) fanoskhialc narezayatitajrobi بیستُ دو بلاگ دانلود فایل شعر mojdaneshu مقالات دربان تلاش برای افق های روشن ravanshenasi-mosbat