دخترک ش کنارسفره ی هفت سین نشسته بودوچشم انتظارپدرش بودتابرای سال تحویل ازراه برسد.

باصدای ایفون باخوشحالی ازجاپریدوبه سمت دردویدامابادیدن چشم گریان همکارپدرش خنده برلبانش خشکید.

سال چقدرغمناک تحویل شد.

این داستانک یکی از همکاران است که در گروه فرستادم میخواهیم این داستانک را مورد نقد قرار بدهیم همکاران اگر نظری دارند خوشحال می شویم بفرمایند

به نظر من میتونستند شخصیت ها رو حذف کنند

مادر و دخترک

نویسنده داستان از لفظ دخترک استفاده کرده یعنی نامی برای شخصیت داستانی انتخاب نکرده .ایده جالبی است هر خواننده ی خودش می تواند نامی برای شخصیت داستانی انتخاب کند

گویی نویسنده با اینکار جهان داستانی اش را گسترش داده و این تعاملی است بین خواننده و نویسنده

باصدای ایفون باخوشحالی ازجاپریدوبه سمت دردویدامابادیدن چشم گریان همکارپدرش خنده برلبانش خشکید.

سال چقدرغمناک تحویل شد.

به اینصورت می شد این داستانک را نوشت یعنی قسمت های اول حذف شود میبینیم باز هم ویژگی داستانک را دارد

دخترک کنارسفره ی هفت سین نشسته بودوچشم انتظارپدرتابرای سال تحویل ازراه برسد.

سال چقدرغمناک تحویل شد.

این هم یک تغییر دیگه در داستانک همکارمان

فعل بود دوم حذف شده

نویسنده با حذفیاتش شناخته می شود

البته اینجا به نظرم خلاقیت خواننده گسترش بیشتری پیدا می کند

وقتی داستان می نویسیم سعی کنیم در وهله اول زیاد بنویسیم و بر نگردیم هی داستان نصف نیمه امان را تصحیح کنیم نخست داستان را تمام می کنیم و بعد از اتمام داستان میاییم داستان را ویراستاری میکنیم

یک داستان کامل بهتر است از ده داستان نیمه تمام

یکی از مشکلات نویسنده ها این است که فابیولا نمی نویسند یعنی ور زنی نمیکنند داستانی که مبنویسیم زیاد بنویسیم و در مرحله بعد ویراستاری و حذفیات را انجام می دهیم

انواع زاویه دید در داستان

ما سه زاویه دید در داستان داریم.

1زاویه دید اول شخص

2زاویه دیددوم شخص

3زاویه دید سوم شخص یا دانای کل

زاویه دید سوم شخص هم که به زاویه دید دانای کل محدود

و دانای کل نامحدود

تقسیم می شود.

نخست اینکه زاویه دید را چگونه انتخاب کنیم

خود داستان به ما می گوید از چه زاویه دیدی بنویسیم

زاویه دید اول شخص

نویسنده از زبان خودش داستان را می نویسید زاویه دید اول شخص این مشکلات را دارد

همکاران هر حا سوالی داشتند می توانند بپرسند

زاویه دید اول شخص فضای محدودی را برای نویسنده ایجاد می کند

اگر قهرمان داستان ما کودک باشد بایست به این نکته توجه داشت که کودک نمیتواند دنیای خیلی وسیعی داشته باشد یا گنجینه لغات کودک محدود است

زاویه دید اول شخص معمولا در خاطره نویسی کاربرد زیادی دارد

در زاویه دید اول شخص خواننده داستان ممکن است اینطور بگوید که نویسنده چقدر پر افاده استیا برعکس اگر نویسنده خودش را کوچک جلوه دهد از آن ور بام می افتد یعنی خواننده نویسنده ی را که مهم نیست دوست ندارد داستانش را بخواند

زاویه دید دوم شخص

تو

توی تنها توی که من می نویسیم و نفر دوم وجدان من است من من است

زاویه دید سوم شخص

معموبا بیشتر داستان ها زاویه دید سوم شخص دارند چون دست نویسنده در داستان باز تر است

نویسنده بر جریانات در داستان احاطه دارد

زاویه دید سوم شخص انعطاف پذیر است

معایب زاویه دید سوم شخص

در زاویه دید سوم شخص دخالت نویسنده در داستان آشکار است و بجای اینکه داستان بر زبان شخصیت های داستانی جاری شود گویی یک نفر دارد داستان را تعریف می کند مگر اینکه نویسنده توانا باشد.

فراخوان مسابقه داستان کوتاه

ایده در داستان

تعریف داستان

توصیف و صحنه در داستان

عنوان داستان

تفاوت رمان و داستان کوتاه در شروع

داستانک

داستان ,دید ,زاویه ,شخص ,نویسنده ,اول ,زاویه دید ,سوم شخص ,دید سوم ,اول شخص ,دید اول ,خنده برلبانش خشکید ,ایفون باخوشحالی ازجاپریدوبه ,باصدای ایفون باخوشحالی ,شخصیت داستانی انتخاب

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

koobeh-co کتابخانه روستای قایش پرسش مهر99-98 آکادمی زبان مارال Maral language Academy الملک القدوس دنیای تلاش دلنوشته|دل نوشته هایم|گونه های چال دار درگاه رسمی اطلاع رسانی فعالیت های علمی پژوهشی دکتر علی الهامی صحرای صحرایی این بهت پرومد